Single post
skanery-kodow-kreskowych-26023-sm.jpg

Skanery kodów kreskowych w bibliotece

Skanery kodów kreskowych

Skanery kodów kreskowych

Mówiąc o kodach kreskowych i urządzeniach potrafiących wyczytać z nich odpowiednie informacje, najczęściej mamy na myśli kody kreskowe na artykułach oferowanych na sprzedaż oraz o odpowiednich urządzeniach kasowych, które te kody odczytują i zapisują na paragonie. Jednak wbrew panującej opinii nie jest to jedyne zastosowanie kodów kreskowych i skanerów odczytujących kryjące się w nich dane. Kolejnym miejscem, gdzie znajdują one swoje zastosowanie jest na pewno każda nowoczesna biblioteka.

Katalog wolumenów bibliotecznych

Zapewne większość z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy wchodząc do biblioteki lub czytelni, każdy jej użytkownik miał do dyspozycji manualną kartotekę, w której znajdowały się karty biblioteczne każdej książki znajdującej się na stanie biblioteki. Tam czytelnik mógł zapoznać się z informacją, na jakim regale i na jakiej półce znajdzie książkę, a także mógł przeczytać krótki opis zawartości książki. Inny rodzaj kart bibliotecznych znajdował się w każdej książce, a z chwilą jej wypożyczenia stanowił zastaw u bibliotekarza, gdzie wpisany był numer biblioteczny lub nazwisko osoby, która książkę wypożyczyła. Mimo, iż na wspomnienie tych czasów łza się w oku kręci, dziś nastały już zupełnie inne zasady funkcjonowania nowoczesnych bibliotek, w których miejsce manualnych kartotek zajęły informatyczne bazy danych. Ponadto miejsce kart bibliotecznych zastąpiły też kody kreskowe naklejone na każdej książce. Dostępne na stanie skanery kodów kreskowych mają możliwość odczytania owych kodów i w ten sposób następuje szybkie zarządzanie zbiorami bibliotecznymi.

Wykorzystanie czytników kodów kreskowych w bibliotece

Wspomniane wyżej skanery kodów kreskowych będące na stanie biblioteki spełniają w niej bardzo wiele różnorodnych funkcji. Po pierwsze w chwili wypożyczenia książki, bibliotekarz za pomocą czytnika odczytuje kod książki i zmienia jej status na „wypożyczony”, jak również przypisuje ją do odpowiedniego czytelnika. Ponadto skanery kodów kreskowych pozwalają na szybkie sprawdzenie, u jakiego czytelnika znajdują się poszukiwane egzemplarze książek.