Single post
skanery-kodow-kreskowych-25510-sm.jpg

Skanery kodów kreskowych – możliwości zastosowania

Skanery kodów kreskowych

Skanery kodów kreskowych

Nowoczesne rozwiązania docierają dziś do bardzo licznej grupy ludzi i okoliczności. Wśród takich nowinek technologicznych XXI wieku na szczególną uwagę zasługują nowatorskie urządzenia umożliwiające czytanie kodów kreskowych. Typowe czytniki kodów znajdują się dziś w wielu różnorodnych firmach i miejscach, ułatwiając życie ich użytkownikom. Poniżej przedstawiono tylko kilka sytuacji, w których nowoczesne czytniki kodów stają się urządzeniami nie tylko wygodnymi, ale również znacznie poprawiającymi jakość pracy.

Czytniki kodów kreskowych w sklepach

Najbardziej popularne i jednocześnie najczęściej wykorzystywane są skanery kodów kreskowych będące nieodłącznymi dodatkami do nowoczesnych kas fiskalnych. Ich wykorzystanie umożliwia sprzedawcom szybką obsługę kasową klientów, możliwość perfekcyjnego i bezbłędnego nanoszenia wartości produktów na rachunek, a także bieżącego uaktualniania stanów magazynowych. Wspomniane czytniki kodów kreskowych mają najczęściej postać ręcznego skanera przypominającego pistolet, którego głowicę sprzedawca przykłada do kodu umieszczonego na produkcie. Drugi rodzaj skanera wbudowany jest w pulpit kasy fiskalnej i automatycznie odczytuje kod kreskowy po przyłożeniu do pulpitu towaru. Tego rodzaju czytniki są jeszcze bardziej wygodne w użyciu i jeszcze bardziej skracające czas obsługi klienta.

Wykorzystanie czytników kodów w bibliotece

Wspomniane wyżej skanery kodów kreskowych znajdują również zastosowanie w bibliotekach. Każda książka posiada swój indywidualny numer biblioteczny i indywidualny kod kreskowy. Jego wpisanie do zbioru wszystkich wolumenów biblioteki gwarantuje możliwość bieżącego kontrolowania stanu książek w bibliotece i u czytelników.

Każdorazowo przy wypożyczeniu książek, bibliotekarz przykłada skaner do kodu i przypisuje fakt wypożyczenia konkretnemu czytelnikowi.

Kody kreskowe na biletach

Kolejną sytuacją, w której zastosowanie znajdują opisywane skanery kodów kreskowych jest sprzedaż biletów na ważne uroczystości, spektakle i koncerty. Na każdym bilecie drukowany jest odpowiedni kod kreskowy, a osoba odpowiedzialna za wpuszczanie uczestników imprezy na salę posiada czytnik kodów kreskowych i sprawdza autentyczność biletu.