Single post

Kasy fiskalne – zbiór podstawowych informacji i parametrów

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne to specjalne urządzenia należące do szerokiej grupy urządzeń fiskalnych. To niewielki twór elektroniczny, dzięki któremu każdy przedsiębiorca ma możliwość zarejestrowania wszelkich transakcji jakie zostały zawarte w jego punkcie usługowym czy handlowym. Takie kasy rejestrują też kwotę podatku należnego z całej sprzedaży detalicznej. Dzięki nim posiadamy pełną dokumentację naszej działalności, którą w razie kontroli musimy przedstawić odpowiednim organom. Kasy fiskalne są urządzeniami, które mogą pracować w pełni samodzielnie i drukować paragony, które wręczane są klientom.

Kopie paragonów znajdują się na specjalnych rolkach kontrolnych, które w zgodzie z polskim prawem każdy przedsiębiorca musi przechowywać przez okres pięciu lat. Jak działa taka kasa? Podstawowym zadaniem dla jakiego została stworzona jest ewidencjonowanie przy jej użyciu, każdej nawet najdrobniejszej sprzedaży i dokumentowanie jej przez drukowanie paragonów. Równie ważne jest regularne sporządzanie raportów kasowych zarówno tych dobowych jak i miesięcznych.

Taki raport nie może być wykonany później niż przed dokonaniem pierwszej transakcji w kolejnym dniu lub miesiącu prowadzenia działalności. Kasy fiskalne dostępne obecnie na rynku możemy spotkać w postaci różnych modeli. Wiadomo, że każda działalność ma inne potrzeby i jeśli prowadzimy mały punkt handlowy, nie będziemy potrzebować skomplikowanego urządzenia jakie jest niezbędne w dużym supermarkecie. Kasy zostały więc podzielone ze względu na ich typowe zastosowanie na pięć grup. Są to urządzenia przeznaczone do małych, średnich i dużych sklepów oraz te które spotkamy w różnych lokalach małej gastronomii lub dostosowane są do prowadzenia sprzedaży mobilnej.

Decydując się na konkretne Kasy fiskalne pamiętajmy jednak, że powinno nam ono służyć minimum pięć lat. W przeciwnym wypadku będziemy musieli zwrócić całą kwotę, jaką udało się nam uzyskać z urzędu skarbowego jako częściowy zwrot pieniędzy, które zainwestowaliśmy w zakup urządzenia fiskalnego.