Single post

Kasy fiskalne jako najpopularniejsze urządzenia fiskalne

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Każdy przedsiębiorca mający swój sklep lub prowadzący inną działalność musi prowadzić dokładną dokumentację wszystkich transakcji jakie zawiera. Jeśli jego klientami są przede wszystkim inne firmy wówczas wystarczą same kopie faktur. W wypadku, gdy z jego usług zaczynają korzystać osoby prywatne, czyli takie, które nie posiadają własnej działalności gospodarczej wówczas obowiązkiem sprzedawcy jest pozyskanie odpowiedniego urządzenia rejestrującego. Kasy fiskalne doskonale sprawdzają się w tej roli. Swoją popularność osiągnęły przede wszystkim dzięki temu, że są to w pełni samodzielne urządzenia.

Służą bowiem zarówno do rejestracji obrotu wraz z kwotą podatku należnego ze sprzedaży detalicznej jak i drukują paragony będące potwierdzeniem przeprowadzonej właśnie transakcji. Drukarki fiskalne czy inne tego typu urządzenia muszą być zawsze podłączone do komputera wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie. Kasy fiskalne w zależności od tego w jakim kraju się znajdują posiadają lub są pozbawione wbudowanej pamięci fiskalnej. Te z pamięcią zewnętrzną spotkamy na przykład w Szwecji, Serbii czy niektórych krajach Afrykańskich.

Nasz kraj podobnie jak Włochy czy Grecja należy do tej grupy w której wewnętrzna pamięć jest niezbędna i posiada ona właściwości OTP. Każdy model takiej kasy oznaczony jest unikatowym numerem i na zakończenie każdej doby sprzedaży zapisywane są na nim przynajmniej kwoty netto i podatek naliczany według poszczególnych stawek VAT, a poza tym suma kwoty podatku oraz wszystkich należności brutto. Kasy fiskalne są obowiązkowym wyposażeniem firmy każdego przedsiębiorcy, którego roczny obrót przekroczy dwadzieścia tysięcy złotych lub działalność jaką się zajmuje znajduje się na specjalnej liście z którą możemy się zapoznać w stosownym rozporządzeniu wydanym przez Ministerstwo Finansów.

Znajdziemy na mniej między innymi sprzedaż niektórych grup towarów takich jak alkohol, wszelkie wyroby tytoniowe, części samochodowe, sprzęt radiowy, telewizyjny, czy nagrane na płyty CD lub DVD oprogramowanie.