Single post

Kasy fiskalne i ich rodzaje

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne przez lata w wyniku postępu technologicznego były ulepszane, a ich doskonalenie prowadzi do wynajdowania coraz to nowszych modeli. W ten sposób powstały kasy jednostanowiskowe, systemowe, specjalizowane oraz te z kopią elektroniczną. Teraz pokrótce postaram się omówić każdą z nich. Pierwsze, czyli kasy jednostanowiskowe to najprostsze małe kasy, które idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby, by współpracowały one w większym systemie sprzedaży z programem magazynowania.

Zwykle posiadają one złącze, które umożliwia ich podłączenie do komputera, co jest raczej rzadko wykorzystywane. Kasy fiskalne systemowe charakteryzują się już większymi rozmiarami i ich głównym zadaniem jest współpraca w systemie sprzedaży. Takie kasy możemy zobaczyć wszędzie tam, gdzie znajdują się dwa lub więcej stanowisk kasowych. Mają też one więcej możliwości od prostych modeli jednostanowiskowych.

Należą do nich na przykład sprzedaż kodów doładowań telefonów, obsługa kart lojalnościowych, czy możliwość realizacji płatności za rachunki takie jak prąd czy gaz. Do pracy w specyficznych warunkach powstały kasy specjalizowane. Dedykowane są one wszystkim, których praca wymaga wyjątkowych urządzeń. W tej grupie znalazły się więc przewozy pasażerskie za pomocą taksówek i autobusów oraz wszelkie apteki i restauracje.

Takie kasy wymagają tez odpowiedniego oprogramowania, które będzie mogło współdziałać z taksometrami lub bileterkami. Kasy fiskalne z kopią elektroniczną są nowoczesnym modelem, który w odróżnieniu od tych tradycyjnych archiwizuje dane na nośnikach kopii elektronicznej, a nie jak to było do tej pory wyłącznie na papierze. Jest to znacznym ułatwieniem dla użytkowników, którzy mają wyjątkowo ułatwiony dostęp do zarówno tej wykonanej jak i zarchiwizowanej sprzedaży.

Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest znaczna oszczędność rolek papierowych. Jak więc widać każdy przedsiębiorca spośród tak różnych modeli wybierze dla siebie urządzenie, które w pełni zaspokoi jego potrzeby.