Single post

Kasy fiskalne dla lekarzy

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Między innymi prawnicy, stomatolodzy, terapeuci, detektywi i lekarze, od 1 maja 2011 roku stali się użytkownikami kas fiskalnych. Lekarze to zatem kolejna grupa zawodowa, która jest zobowiązana do rejestrowania swoich dochodów, a więc tym samym do posiadania kas fiskalnych. Wejście w życie takiego rozporządzenia miało przyczynić się do zlikwidowania szarej strefy. Obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych nie dotyczy jednak wszystkich lekarzy. Jeżeli dany lekarz spełnia określone warunki, może skorzystać ze zwolnienia.

Lekarze, świadczący swoje usługi firmom, są zwolnieni z wystawiania paragonów. Dotyczy to na przykład lekarzy, którzy nie obsługują klientów indywidualnych, ponieważ podpisali umowy z innymi placówkami, szpitalami, przychodniami i właśnie w takim charakterze prowadzą swoją działalność. W tym przypadku kasy fiskalne ich nie obowiązują.

Lekarze, których pacjentami są osoby fizyczne (nieprowadzące działalności gospodarczej) mogą być objęci zwolnieniem. Zwolnienie obowiązuje wówczas, gdy sprzedaż świadczonych usług nie przekroczyła w roku poprzednim kwoty 20 000 złotych. Po przekroczeniu limitu podatnik ma dwa miesiące (następujące po miesiącu w którym limit został przekroczony) na zarejestrowanie kasy fiskalnej.

Kasy fiskalne nie obowiązują lekarzy, którzy pracują w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wynagrodzenie za świadczone usługi nie płynie wówczas od pacjentów, ale od NFZ. Jeżeli jednak lekarz ma podpisaną umowę z NFZ, a jednocześnie w innym czasie przyjmuje swoich pacjentów w prywatnym gabinecie lekarskim, zwolnienie go już nie obowiązuje (chyba, że nie przekroczył limitu 20 000 złotych).

Lekarze, którym nie przysługują zwolnienia, stają przed wyborem: którą kasę fiskalną wybrać. Warto dostosować model urządzenia do swoich indywidualnych potrzeb. Przenośne kasy fiskalne będą odpowiednie dla lekarzy, którzy pracują w kilku miejscach lub oferują wizyty domowe. W placówkach o dużym natężeniu ruchu przydadzą się drukarki fiskalne, które można podłączyć do komputera.