Single post
kasa-fiskalna-dla-mechanika-36439-sm.jpg

Kasa fiskalna dla mechanika – czy będzie podwyżka cen?

Kasa fiskalna dla mechanika

Kasa fiskalna dla mechanika

Ministerstwo Finansów bardzo słusznie doszło do wniosku, że w Polsce istnieją pewne formy działalności gospodarczych, w których to dużo częściej niż zwykle dochodzi do różnego rodzaju utajania swoich dochodów. Do tych działalności z pewnością można zaliczyć warsztaty mechaniczne, a szczególnie te niewielkie, które zatrudniają po 2-3 osoby, często nawet na czarno, i działają na bardzo ograniczonym rynku. Zgodnie z obecnymi przepisami prawa większość firm nie musi posiadać kasy jeśli roczny dochód nie przekracza 20 tysięcy złotych. Mechnicy bardzo często nadużywali te przepisy. Czy kiedykolwiek dostaliście paragon po naprawie swojego samochodu w niesieciowym warsztacie? Zapewne nie i właśnie tutaj leży cała podstawa tego problemu. Firmy te celowo nie wykazują wszystkich swoich dochodów, płacą niższe podatki i nie muszą instalować kasy.To właśnie z tego powodu od 2015 roku ma się zacząć pewnego rodzaju rewolucja. Z dniem 1 marca 2015 roku kasa fiskalna dla mechanika będzie już obowiązkowa niezależnie od wszystkiego. Nie ma znaczenia ile ludzi zatrudnia, na jak dużym rynku działa oraz jakie osiąga dochody. Kasa po prostu będzie obowiązkowa i nie da się przed nią uciekać. Rodzi to jednak pewne obawy.

Jeśli bowiem mechanicy faktycznie będą dokumentowali wszystkie swoje dochody to istnieje ryzyko, że po prostu wzrosną ceny usług związanych z naprawianiem samochodów. Obecnie kiedy wiele warsztatów sporej części dochodów po prostu nie wykazuje to mogą one mieć niższe ceny, gdyż nie płacą wysokich podatków. Kasa fiskalna dla mechanika faktycznie może spowodować w takim wypadku wzrost cen usług.

Z drugiej jednak strony te przepisy mają także swoje zalety. Najwięcej zyskają sami klienci takich warsztatów. Bardzo możliwe, że usługi będą teraz świadczone na wyższym poziomie. Legalnie zarejestrowana transakcja daje pełne podstawy do reklamacji, a więc ukróci się zjawisko nieprofesjonalnych napraw. Klient będzie mógł także zawsze zarządzać paragonu, który właśnie stanowi podstawę do ewentualnej reklamacji. kasa fiskalna dla mechanika na pewno sporo zmieni, choć wiele warsztatów i tak zapewne nie powstrzyma to od zaniżania swoich dochodów.