Single post

Drukarki fiskalne w naszym kraju

Drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne

W naszym kraju, każdy kto postanowi otworzyć własną działalność musi dokładnie zapoznać się z odpowiednimi paragrafami, by swoją pracę wykonywać w zgodzie z polskim prawem. Jedno z nich nakłada na każdego sprzedawcę obowiązek śledzenia i dokumentowania wszelkich przychodów jakie uda się mu uzyskać. Ministerstwo Finansów w odpowiednich rozporządzeniach określa jakie prawa i obowiązku należą do każdego kto sprzedaje towary lub pełni określone usługi. Ustaliło ono też kwotę, która wynosi dwadzieścia tysięcy złotych, po przekroczeniu której każda sprzedaż detaliczna musi zostać zarejestrowana przy użyciu kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej. Drukarki fiskalne w odróżnieniu od samodzielnych kas służą tylko i wyłącznie do drukowania paragonów, które stanowią dowód zakupu.

Nie mogą one jednak działać jako autonomiczne urządzenia. Zawsze muszą być połączone z komputerem, który zawiera odpowiednie oprogramowanie dostosowane do naszej drukarki. Drukarki fiskalne mogą też obok innych urządzeń, takich jak waga elektroniczna czy skaner kodów kreskowych stanowić część systemów sprzedaży. Drukarka oprócz paragonu wręczanego każdemu klientowi drukuje też na rolce kontrolnej jego kopię, która jest przeznaczona do archiwizacji. Takie kopie muszą być przechowywane przez sprzedawcę przez pięć lat. Jest to oczywiście znaczne utrudnienie, bo w większych sklepach rolki leżące przez tak długi okres czasu zajmują dość sporo miejsca. W niektórych krajach kopie takich dokumentów mogą być przechowywane w postaci elektronicznej, co znacznie ułatwia pracę i zmniejsza koszty eksploatacji.

Codziennie po zakończeniu dnia sprzedaży, kasjer który korzystał z danego urządzenia ma obowiązek wykonania na kasie tak zwanego raportu dobowego fiskalnego. Jest to niezbędne w celu zapisania codziennego utargu, jaki udało się uzyskać danego dnia. Taki raport trafia do modułu fiskalnego drukarki i nie może być już ani edytowany ani tym bardziej usunięty. Drukarki fiskalne stają się u nas coraz bardziej popularne, przez to, że dzięki nim znacznie trudniej popełnić jakikolwiek błąd.